KasGel : Kas Geliştirme, Isınma, Zıplama, Beslenme, Zayıflama, Diyet, Blog, İletişim

Yan Yağlar Nasıl Yakılır?

Yan Yağlar Nasıl Yakılır?

Belinizi çevreleyen yan yağları yakmak istiyorsanız, önce yediklerinizi kontrol altına almanız gerekiyor; ama egzersiz de şart. Çünkü yanları eritmek için egzersiz yapmadan istediğiniz düz ve sıkı görünüme kavuşmak biraz zor görünüyor.

Diyelim ki, aslında yanları eritme değil de, yan karın kaslarının daha güzel ve seksi görünmesini istiyorsunuz. Veya bel hareketleri ile etkileyici ince bel… Çözüm yine aynı: yanları sıkılaştırma egzersizleri! Şunu söylemeden geçemeyeceğim: karın kasları aslında beli çevreleyen tüm kasları içerir. Buna karın kası, yanlar, bel kasları ve abdominal duvar da dahildir. Eğer dik durmak, sırt ağrılarından bel ağrılarından kurtulmak istiyorsanız bu kasların tümünü kuvvetlendirmek zorundasınız.

Öte yandan karın egzersizi yapmanın, yan yağları eritmek için yerlerde yuvarlanıp günde 100 mekik çekmenin de bir şey kazandırmadığını düşünüyorsunuz. Peki, ne yapmalı? Karnınızdaki yan yağları eritmek için son derece kolay, yanları eritmek için hareketler.

Karın Yağlarını (Göbeğinizi) Nasıl Yakacaksınız?

Karın yağlarını yakmanın yolu da vücudun diğer bölgelerindeki yağları yakmakla aynı prensibe dayanır: Egzersiz ve diyetle vücutta bir kalori açığı oluşturulacak ve vücut bu açığı kapatmak için depolardaki yağlara başvuracak. Eğer deponuz göbeğinizdeyse buradaki yağlar yakılmaya başlanacak. Bu yüzden fitness dünyasında “karın kasları spor salonunda değil, mutfakta yapılır” diye yaygın bir görüş vardır. Burada egzersiz diye bahsedilen şey, yalnızca karın kasları için olan egzersiz değil kalça, uyluk, sırt ve göğüs kaslarının hepsini kapsamaktadır. Bu egzersizleri yaparken ve yaptıktan sonra vücudunuz enerji kaynaklarını kullanacaktır; enerji kaynaklarından biri de yağlarınız olacaktır. Vücudunuzdaki yağın nerde olduğu önemli değildir. Yağ hiçbir zaman noktasal olarak yakılmaz, tüm vücuttan yakılır. Yağ yakmayı azami seviyeye çıkarmak için de ağırlık antrenmanının yanında kardiovasküler egzersizler (aerobik egzersizler) de yapılmalıdır. Kardiovasküler egzersizlerdeki ara egzersizler yağ yakımını daha da artıracaktır. [Editör Notu: Egzersiz esnasında yağ yakımı için aerobik egzersizler tartışmasız üstündür ancak egzersizden sonra da yağ yaktırabilmesi sebebiyle anaerobik egzersizler (ağırlık egzersizleri gibi) farklı bir avantaj taşımaktadır.

Bir taraftan göbek yağlarınızı eritmeye yönelik düzenli bir egzersiz programını uygularken diğer taraftan da karın kaslarınızı geliştirecek egzersizler yapabilirsiniz. Bunları araştırdığımızda yüzlerce olduğunu görürüz fakat burada bu yüzlerce egzersizin sadece bazılarından bahsedeceğiz; karın kaslarını geliştirmek için tasarlanan ve benim ismini buraya aldığım egzersiz grupları şunlardır:

• Mekikler (crunches, sit ups),
• Bacak çekme ve uzatmalar (leg raises),
• Asılarak bacak çekme ve uzatmalar (hanging leg raises),
• Kalça kaldırmalar, savurmalar (hip thrusts),
• Yanal hareketler (side bends),
• Karın çevirmeler (ab twists),
• Yüzüstü doğrularak yapılan duruşlar (planks),
• Tekerlek, top ya da halter yuvarlayarak uzanmalar (ab roll-outs),
• Yüzlerce farklı karın hareketi ve karın egzersiz makineleri ile yapılan hareketler.

Yan Yağları Eritmek için Hareketler ve Egzersizler

Yan Ağları Eritme Egzersizi 1

Elinize uygun bir sopa alıp yumuşak bir zemine oturarak bacaklarınızı denge için açın. Sopayı boynunuzun arkasından omuzlarınıza yerleştirin ve ellerinizi uçlarına koyun. Momentum kullanmadan sadece karın kaslarınızı ile kendinizi mümkün olduğunca sağa doğru çevirin. Sonra karın kaslarınızı sıkarak, sopayı tersi istikamette sola doğru çevirin. Hızlanmamaya ve sadece karın kaslarınızı kullanmaya özen gösterin. Hareketi yanlarınızda yanma hissedene dek yapın.

 


Yan Ağları Eritme Egzersizi 2

Yumuşak bir zemine sırtüstü yatıp dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı poponuza çekin. Elleriniz kafanızın arkasında olsun. Sağ ayağınızı sol dizinize yerleştirip derin bir nefes alın. Nefes verirken karın kaslarınızı sıkıp sol dirseğinizi havada bulunan sağ dizinize değdirmeye çalışın. Nefes alarak yavaşça tekrar uzanın. Bu mekik hareketini 15 tekrar yaptıktan sonra diğer dizinizi kaldırın ve sağ dirseğinizi değdirmeye çalışın. Hareket boyunca momentum kullanmadan sadece karın kaslarınızı sıkılaştırarak kendinizi yerden kaldırmaya özen gösterin. Acele etmeyin, tekniğe sadık kalın!

Yan Ağları Eritme Egzersizi 3

Yumuşak bir zemine sırtüstü yatıp dizlerinizi hafif bükün. Sol elinizi kafanızın arkasına koyup sol poponuzu yerden kaldırabilecek şekilde yan dönün. Sağ dirseğinizi denge kurabilmek için yere dayayın ve ayaklarınızı bitişik bir şekilde havaya kaldırın. Nefes verirken karın kaslarınızı sıkıp sol dirseğinizi göbek deliğinizin hizasına kadar çapraz bir şekilde kaldırın. Nefes alarak yavaşça tekrar uzanın. Bu mekik hareketini 15 tekrar yaptıktan sonra taraf değiştirin. Hareket boyunca momentum kullanmadan sadece karın kaslarınızı sıkılaştırarak kendinizi yerden kaldırmaya özen gösterin. Ayaklarınızı yere indirmeyin. Acele etmeyin, tekniğe sadık kalın!

Yan Ağları Eritme Egzersizi 4

Yumuşak bir zemine sırtüstü yatıp dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı poponuza çekin. Elleriniz kulaklarınızın yanında açık olsun. Derin bir nefes alın ve nefes verirken karın kaslarınızı sıkıp ellerinizi havada buluşturun ve çaprazlama sağ dizinize değdirmeye çalışın. Nefes alarak yavaşça tekrar uzanın. Bu mekik hareketini 15 tekrar yaptıktan sonra diğer dizinize değdirmeye çalışın. Hareket boyunca momentum kullanmadan sadece karın kaslarınızı sıkılaştırarak kendinizi yerden kaldırmaya özen gösterin. Acele etmeyin!

Yan Ağları Eritme Egzersizi 5

Bir mekik çekme sehpasına uzanıp ayaklarınızı yerleştirin. Ellerinizi başınızın arkasında kenetleyip kendinizi sehpadan kaldırın. Hareket boyunca belden yukarısı havada kalacak şekilde ayarlayın ki karın kaslarınız sürekli kasılı kalsın. Yavaşça bir sağ dirseğinizi bir sol dirseğinizi çaprazlama diğer bacağınızın hizasına getirip geri dönün. Momentum kullanmamaya özen gösterin. Hareketi karnınızda yanma hissedene dek yapın.

Yan Ağları Eritme Egzersizi 6

Sağ elinize orta ağırlıkta bir dambıl alıp sol elinizi başınızın arkasına koyup ayaklarınızı denge için açın. Yavaşça dambılı bacağınıza temas ederek dizinize indirin. Sadece karın kaslarınızı kullanarak tekrar doğrulun. Hareket süresince karın kaslarınızı sıkmayı bırakmayın. Yanlarda yanma hissi hissettiğinizde taraf değiştirin.

 

 

 

İnce Belli Olmanın Sırları

İnce bele sahip olmak için sadece yan yağlar nasıl erir diye düşünmeyin, bel hareketlerine de özen gösterin. Karnın ön ve yan tarafları güçlendirilirken arka kısmının zayıf kalması ileride siyatik gibi çok büyük problemler doğurabilir. Lütfen dikkatli ve dengeli olun!

10 yıl önce eklenmiştir

İlginizi çekebilecek içerikler

- Zayıflama için resimli egzersiz hareketleri
- Yan Yağlar Nasıl Yakılır?
Vücut ve Kas Geliştirme © 2012-2023 (Sitemap)